Nowy projekt

Idź do spisu treści

Menu główne

Wieńce

Florystyka
 

WIEŃCE


Wieniec jest to układ kompozycyjny z roślin ciętych upinany i wiązany na kształt pierścienia. Jego kształt symbolizuje kontynuację życia po śmierci oraz wyraża pamięć. Składane są m.in. na grobach i pod pomnikami pamięci narodowej, a także otrzymują je zwycięzcy niektórych zawodów sportowych. Przeznaczenie wieńca decyduje o jego profilu, proporcjach, zestawie tworzywa roślinnego, barwności oraz trwałości. W zależności od przeznaczenia i techniki wykonania wyróżniamy wieńce: płaskie, półokrągłe i okrągłe. Ze względu na materiał użyty do budowy wieniec może być lekki (na obręczy) lub ciężki (na podkładzie ze słomy.

W ponizszej galerii przedstawiam zaprezentowany na jednym pokazie florystycznym proces tworzenia wieńca dekoracyjnego.

Ciekawe linki:

 
 

Średnica otworu wieńca nie powinna być mniejsza niż szerokość podkładu i musi być zharmonizowana z grubością tego podkładu, aby całość nie sprawiała wrażenia struktury zbyt masywnej, ciężkiej i nieforemnej. Wieniec lekki wiązany jest na obręczy  z leszczyny lub wierzby i od tej konstrukcji nosi nazwę wieńca obręczowego. Wykonywany jest ze stroiszu lub gałązek drzew czy krzewów liściastych, np. dębu,  mahonii. Jako stroisz służą gałązki, jodły, świerku zwyczajnego i srebrnego, jałowca, żywotnika. Wieniec lekki może być dekorowany kwiatami na całym obwodzie lub u swej podstawy wiązanką dostosowaną do jego kształtu. Wieniec ciężki wiązany na podkładzie ze słomy, który stanowi jego konstrukcję. Zwany jest także wieńcem rzymskim. Wieniec rzymski może być wykonany z kwiatów, liści, pojedynczych końców gałązek drzew i krzewów iglastych, z mchu, szyszek, suchych kwiatów. Gotowe wieńce lekkie i ciężkie dekoruje się wstęgami, szarfami i sznurami.

Poniżej różne przykłady wieńców wykonanych przeze mnie na zajęciach florystycznych oraz zaprezentowanych przez róznych florystów na pokazach florystycznych


 Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego